77interactive

Zabawy

Zabawy

Czas pobytu dziecka w żłobku to czas zabawy. Zabawa małego dziecka jest jego sposobem bycia w świecie ludzi oraz przedmiotów. To wszystkie czynności bawiące, cieszące dziecko, pozwalające przyjemnie spędzić czas, pomagające poznać rzeczywistość. Jest to doskonały sposób przygotowania do życia w społeczności: uczy nawiązywania relacji wśród dzieci, przestrzegania zasad i reguł. Obserwując dziecko w zabawie przyglądamy się, kiedy ogarnia je frustracja i poddaje się, a kiedy jest dumne, że coś mu się udało. Dziecko w ciągu dnia ma do dyspozycji bezpieczną przestrzeń do zabawy, swobodny dostęp do zabawek, kącików tematycznych oraz pozostałych sprzętów przeznaczonych dla dziecka.

W okresie od wiosny do jesieni bawimy się z dziećmi w ogrodzie, wśród zieleni.

Mamy atrakcyjne zabawki wykonane z kolorowego tworzywa "Most z tunelem", dziecko ma do dyspozycji domek, wieżę i most łączący obydwie części. Domek posiada drabinkę, poręcz pomagającą w wspinaczce, ślizgawkę prowadzącą do kryjówki. "Małpi gaj" znajduje się tu ścianka do wspinaczki na platformę, dwie zjeżdżalnie i tunel, który pełni rolę kryjówki.

Ponadto: ławeczki, auta, na stałe zamontowane w ogrodzie, zakrywaną piaskownicę. Do ogrodu wynosimy parasole, huśtawki, namioty, wózki, różnego rodzaju pojazdy itp.
Rysujemy kredą, patykami ….

Swoboda to spontaniczny wybór tego co dziecko chce robić w danej chwili. W żłobku nr 28 przez większą część dnia dzieci bawią się swobodnie według własnego pomysłu, ale też są inspirowane propozycjami opiekunek.ZABAWA SWOBODNA

Opiekunowie tworzą warunki do swobodnej zabawy, dbają o bezpieczeństwo, otaczają dziecko uwagą, obserwują. Do pewnego momentu pozwalamy na konfrontacje, czasami bolesną, np. upadek.

Cenne informacje o dziecku możemy otrzymać w najmniej oczekiwanych miejscach i chwilach. Podążamy za dzieckiem, które ma do dyspozycji każdej grupie: dwie bawialnie, jadalnię, łazienkę (miejsce wodnych eksperymentów), hol. W miejscach tych dziecko ma okazję wypróbować coś nowego, eksperymentować.

Dziecko zawsze może przejść ze swojej grupy i dołączyć do grupy dzieci w innym pomieszczeniu. Działając samodzielnie w zabawie dziecko odkrywa dla siebie zabawki i przedmioty by móc je wykorzystywać na swój sposób. dziecko bawi się w "to co chce" w danej chwili.

Dziecko wypróbowywuje swoje relacje z innymi dziećmi, samo wybiera partnerów, nie zachęcamy by pozwoliło przyłączyć się komuś do zabawy. Bywa tak, że dziecko dobrze bawi się we własnym towarzystwie, dopiero z czasem interesuje się innymi dziećmi. Dziecko może bezczynnie stać, siedzieć, przyglądać się i obserwować innych oraz w dowolnym czasie włączyć się do zabawy.ZABAWA INSPIROWANA

Zabawa inspirowana to rodzaj propozycji dla dziecka. Zaproszone do zabawy samo decyduje, czy chce w niej uczestniczyć. Jeśli dzieci zaakceptują nasze pomysły, zabawa może trwać, choć jak potoczy się dalej wiadomo będzie dopiero w jej trakcie.

Cały czas obserwujemy dziecko. Bawimy się wspólnie z dziećmi w małych grupkach, cieszymy się ich obecnością, jesteśmy spontaniczne. Dzieci są blisko nas, jeżeli zechcą się przytulić. Szanujemy pracę dziecka, dajemy mu czas do zakończenia danej czynności. Komunikaty przekazujemy konkretnemu dziecku. Werbalizujemy zdarzające się sytuacje. Dzięki naszej obecności dziecko uzyskuje potwierdzenie swoich kompetencji i wysiłku (Opis sytuacji i osiągnięć dziecka).

Zawsze zachowujemy równowagę pomiędzy słowami a ciszą. Często proponujemy dzieciom aktywność plastyczną, dajemy możliwość dziecku poznania różnorodnych technik twórczości plastycznej, zapoznajemy z różnymi materiałami oraz z możliwościami wykorzystania ich w działalności plastycznej.

Zabawy


Zabawy


Zabawy


Zabawy